Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

Close

Loading...

MOBESE Şehir ve Trafik Gözetleme Sistemleri.


MOBESE ( Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu ), Emniyet Genel Müdürlüğü için tasarlanmış, yazılım ve mobil donanım birimlerinden oluşan, güvenlik kameraları ile oluşturulmuş bir kent izleme, denetim ve kontrol teknolojisidir. Bu sistemlerde ana hedef, kamu hizmetlerini iyileştirmek, yönetim işlevini kolaylaştırmak, suç ve kaza sayılarını düşürmek ve olaylara en kısa ve en hızlı şekilde müdahale edebilmektir. Bu sistemler ile suçun önlenmesi ve suç sonrasında kanıtların ve şüphelilerin tespiti, çalıntı araç bulunması, şüpheli paket tespiti, kapkaç olaylarının kontrolü, trafik kazası tespiti, kırmızı ışık ihlalleri ve tüm şüpheli durumların kolayca tespiti mümkün olmaktadır.

Merkezi yerlere konulan direkler üzerindeki sabit ve hareketli kameralar ile, görüntüler merkezden izlenerek olaylara anında müdahale edilebilmekte ve geriye yönelik kayıtlar alınabilmektedir.

Plaka tanıma sistemi, araçların plakalarının bilgisayar destekli sistemler ile okunmasıdır. Plaka tanıma sistemi, yüksek çözünürlüklü kameralar ile ( genellikle IP kamera sistemleri tercih edilmektedir ) aracın ön veya arkasından görüntü alıp, görüntü işleme teknolojisi ile görüntüleri analiz ederek plaka bilgisini alır. Profesyonel plaka okuma ve tanıma sistemleri gece-gündüz çalışabilir, yüksek hızda seyreden araçların plakalarını okuyabilir, değişik tipteki plakaları tanıyabilir. Bu sistemler MOBESE uygulamalarında, trafik izleme ve denetleme uygulamalarında, çalıntı, ihbarlı, kaçak araç yakalama, site giriş çıkış otomasyonlarında, sınır kapılarında kullanılmaktadır.

Araç takip sistemleri ile, kamu kurumları ve özel kuruluşlar, sahip oldukları araçlarla ilgili yer, konum ve hız gibi bilgileri haritadan izleyerek çalınma ve kötü kullanımlara karşı denetim ve kontrol sağlamaktadırlar. (İşe başlama, bitirme zamanları ve yerleri, duraklamalar, molalar, rölantide çalışma, vb.) Hız ve benzeri kontroller sayesinde benzin tüketimi azalır, sürücünün güvenliği artar, kaza ve benzeri nedenlerle maddi kayıplar ve işgücü kayıpları önlenir. Araçların sayısal harita üzerinde izlenmesini (normal veya çalınma halinde) sağlar. Bu sistemlerden çok detaylı raporlarda alınabilmektedir.